Tak tenhle článek píšu už podruhé – viz článek předchozí. Jo holt, nebyl jsem dost rychlý. Takže, samozřejmě nevím, co jsem tam psal, zkusím tedy uvařit z vody znovu. Jeep je new tooling od Airfixu a vypadá celkem k světu. Na modelu sice najdete nějaké záležitosti typu moc velká spára, nebo podobné patlavosti, ty lze však připsat spíš než nekvalitě modelu oční nedostatečnosti a ruční pajtlavosti. Již jako samozřejmost new toolingu beru, že kola lze slepit v rejdu, či to, že jsou na spodní straně mírně zmáčklá jako simulace váhy vozu. Obtisková sada umožňovala postavení dvou verzí. Buďto vůz 6. výsadkové divize britské armády, nasazený v normandii roku 1944, nebo vůz velitelství 4. divize US Army, nasazený v Belgii téhož roku. Nakonec jsem se rozhodl pro verzi britskou, ale ani americké obtisky a zbylé součásti nepřišly nazmar.
Verze britská výsadková je specifická tím, že na pylonu nenese zbraň a v podstatě nemá ani ten pylon. Dále pak má zkrácený přední nárazník a zhusta umístěnou rezervu za ním, před maskou chladiče. Vůz dále nemá nataženou plátěnou střechu. Právě tu jsem využil k vylepšení jednoho ze starších jeepů. Přívěsný vozík naopak plachtu má. Houfnie M1 ráže 75mm je slepena v pozici, ve ketré mohla být jeepem vlečena. Sama tato zbraň je velmi zajímavá, neboť se jednalo o speciální rozkládací dělo, které se dalo rozložit na osm dílů tak velkých, aby je bylo možno transporotovat na zvířatech. Samozřejmě tato vlastnost byla využita i u výsadkářů. Jednalo se o malou, lehkou, skladnou zbraň, která i s malou posádkou byla schopna boje a byla v boji užitečná. Zbraň dokázala vystřelit až 25 ran za minutu.
Vozy jsem postavil v podstatě z krabičky, jediným vylepšením jest notné obahnění, jak se na vůz v týlu nepřítele v Normandii 1944 sluší a patří.
Vylepšeným Jeepem je stará stavebnice od Airfixu. Kromě střechy jsem použil i obtiskový aršík, ale ten mi přijde poněkud vachrlatý….