Původně jsem uvažoval, jestli je nedat jako tématický celek, ale vzhledem k tomu, že jde o jednu stavebnici obsahující dva stroje, jsem nakonec nechal tak. Stavebnice je prastará, poměrně vzácná. Jedná se o Matchbox, což je firma, která už přes dvacet let plastikové modely nevyrábí. Po nich je nějakou dobu dělal z jejich forem Revell – s mizernou kvalitou, protože to sekali, jak jim Matchbox ty formy prodal. Ze starých forem…no, jak to mohlo vypadat. Matchbox formy používal, když ještě stály za něco, takže je kvalitnější. Další věc, typická pro Matchbox, je to, že v krabičce najdeme rámečky různých barev. Poměrně blízkých konečným odstínům, účelem patrně bylo, aby mohl začátečník model jen slepit, bez barvy.

Stavebnice nám ukazuje dva stroje, odlišnější snad být nemohly. Prvním je Renault FT-17, celým názvem char léger Renault FT modèle 1917, tedy lehký tank Renault FT model 1917. Modelový rok napovídá, že vznikl ještě za první světové války a tehdy byl svou otočnou věží revoluční. V roce 1940, kdy Němci napadli Francii, už byl ale beznadějně zastaralý. Přesto měli Francouzi tohoto svého nejlehčího tanku ve výzbroji ještě 1500 kusů.

Model Renaultu FT-17 byl poměrně jednoduchý, i když sama věž se skládala z osmi dílů. Bylo na výběr osadit věž 8mm kulometem Hotchkiss, nebo 37mm kanónem Puteaux. Vybral jsem si verzi s kanónem a tomu odpovídá i zbarvení, vyhotovené dle návodu. Docela problém byl s pásy. Ty totiž věkem a uskladněním ztvrdly, a co hůř, seschly. Musel jsem improvizovat s fénem, tvarovat, občas se zlomily, a tak bylo třeba nastavit je. To bylo třeba i po napasování na místo, neboť byly kratší o cca. 5 mm. Doplnil jsem kouskem destičky. I přes veškerou snahu jsou opravy viditelné. Patinováno olejovým filtrem.

Druhým strojem ve stavebnici je pravý opak FT-17. I když to byl také Renaul,  jeho projektová dokumentace vznikla koncem dvacátých let, a výroba začala až v roce 1934.  Jednalo se o velmi těžce pancéřovaný tank, určený k prorážení nepřátelskou obranou. Z toho důvodu byl tank vyzbrojen dvěma kanóny. 47 mmkanón SA -34, později 35 ve věži byl určen pro boj s nepřátelskými tanky. K prorážení opevnění byl pak určen 75 mm kanón ABS. Tím šlo pohybovat jen nahoru a dolů, k míření se musel otočit celý tank. Koncepčně tak trochu připomíná americký M3 Lee. Na rozdíl od FT-17 byly B.1 a B.1bis pro Němce nepříjemným překvapením. Likvidovat je muselo letectvo, nebo slavné osmaosmdesátky a jejich neúspěch proti německé ofenzivě jde kompletně na vrub špatné taktiky. Němci po obsazení Francie B.1 zrekvírovali a rádi je použili.

Model B.1bis byl s FT-17 srovnatelně složitý, s tím, že zde pásy neztvrdly a daly se nasadit normálně. Takže stavba byla v konečném výsledku snazší. I zde jsem vybral jeden z markingů v návodu a model tak ztělesňuje  stroj, který bojoval 16. května 1940 v Belgii. Patina provedena stejně jako u FT-17 olejovým filtrem.

Řekl bych, že modely se celkem vydařily, úměrně mému zraku a ručnímu třasu.  Jak už je u Matchbowu zvykem, bylo součástí stavebnice minidioráma, terén a pozadí jsem však nestavěl. Využil jsem tři figurky francouzských pěšáků, kterými jsem doplnil výstavku francouzských tanků. Na závěr mohu nabídnou společné fotografi obou strojů, je to celkem zajímavé srovnání. Stejně tak i s figurkou vojáka., která dobře poslouží jako měřítko k lepší představě o velikosti strojů.