Sice jsem si dal trochu načas, no, spíš jsem na to nějak zapomněl. Tak je třeba splatit dluh. Minule jsme skončili s podložkou, s hotovým terénem, trávníkem a tak. Je čas doplnit podložku stavbami.
Ústřední stavbou je stan. „Bažina“, chcete-li. Kostru jsem udelal z kartonu. Není to prostý kříž, ale v půli bočních a ve třetinách přední a zadní stěny jsou ještě sloupy a střešní tyče. Kostru jsem prolakoval, doprostřed nalepil tavným lepidlem žlutou LED a potáhl papírovým kapesníkem. Herkules zajistil aspoň trochu plátěné chování. Celé jsem to znovu prolakoval. Vyřízl jsem otvory na okna. Okna jsem zasklil kouskem desek na dokumenty, schválně jsem vybral takovou zrnitější, aby okénka byla průsvitná, ale ne průhledná. Dopředu jsem nalepil dveře z polystyrenové destičky. Celou stavbu jsem natřel olivovou zelení a na okna udělal příčky. Nápis „Swamp“ jsem si vytiskl v patřičné velikosti a přilepil. Vedle dveří jsem umístil podpůrné trámky, možná příš mohutné. Připojil jsem LED, a stan přilepil na správné místo. Kolem stanu jsem udělal upravený trávníček z foliáže Modelscene, který jsem obroubil drobnými kamínky, nasbíranými v přírodě. Do sousedství stanu na trávník jsem také umístil slavný rozcestník. Jeho popisy jsem zhotovil podle seriálové předlohy, pohříchu, po poslední povrchové úpravě jsou málo čitelné. Z druhé strany stanu je na podstavci umístěn sud na vodu. Na komínovou rouru u stanu jsem rezignoval.
Další stavbou je nemocniční budova. Tu jsem postavil ve tvaru L, ve skutečnosti měla asi spíš tvar T, ve dvou křídlech, v tom mém L, bylo předoperační oddělení, operační sál a pooperační lůžkové oddělení. Ve třetím křídle, které u mne chybí se nacházely kanceláře úředníka jednotky, sklad a kancelář velitele. Můžeme si ale myslet, že tato část je mimo dioráma 🙂 Hrubou stabu jsem postavil z kartonu, opět prolakoval, připravil si otvory na okna, která jsem následně zasklil stejně jako okénka stanu. Pak nastala zábavnější fáze, celou budovu jsem musel potáhnout vlnitým plechem – tedy viditelné části. Vlnitý plech jsem použil z produkce firmy Evergreen, spoje jsem přelepil proužkem čtvrtky. Celkem troje dveře jsem udělal stejně jako u stanu z polystyrenové destičky. Cedule „PRE-OP WARD“ a „POST-OP WARD“ jsem opět v patřičné velikosti vytiskl z počítače. Na dveřmi pooperačního je světlo, na to jsem obzvlášť hrdý. Použil jsem LED, a nosnou konzoli tvoří samotné póly diody. Na diodu jsem navlékl stínidlo, koužek čtvrtky s pařičném otvorem. Vrchní část diody jsem pak otmelil, aby nebyl patrný ten tvar a zaústění půlů. Póly jsem pak provlékl otvory ve stěně a zalepi.Svítidlo jsem pak i s budovou natřel, tentokrát však trochu jiným odstínem. Na střeše jsem namaloval červený kříž. Dovnitř budovy jsem umístil další diody a zapojil. Pak jsem mohl připevnit budovu na místo. Okolí jsem upravil kousky foliáže, a předdveří a další místa, kde nejezdí auta, jsem doladil jemným, světlým posypem. Celé jsem to pak zaprášil pískovým sprejem, čímž si myslím, že jsem celkem docíl vzhledu krajiny, která se snadno dešti rozmáčí a když vyschne, vítr honí oblaka prachu.
Nastal čas rozmístit techniku. Zcela do popředí, do trávy, jsem usadil vrtulník. Jeep stojí ve výklanku u stanu, zatímco před stanem stojí sanita Dodge s otevřenými dveřmi.Je natočena tak, že z přední strany, odkud je možné dioráma pozorova, lze nahlédnout dovnitř. U pooperačního stojí sanita Austin. U ní je zase dobře viditelná otevřená kabinka bez dveří. Celek doplňují figurky – ty jsem sháněl doslova po všech čertech. Od vrtulníku nesou k operačnímu sálu nostka s pacientem dva vojíni, přičemž lékař za běhu stetoskopem vyšetřuje pacienta. Celá skupinka je v popředí a je tedy velmi dominantní. Celá pochází ze stavebnice záchrané sady Airfix, přičemž vojíny s nosítky jsem vyhotovil víceméně bez úprav, doktora jsem mírně obrousil, aby zmizelo rytí, které znázorňovalo uniformu, její kapsy, řemení a tak, a nabarvil blůzu na černo, s bílými skvrnami, čímž jsem se snažil napodobit havajskou košili Hawkeye Pierce. Kalhoty nosil Hawkeye standardní, vojenské a tak jsem je udělal i já. Poměrně zábavný byl i B.J., taktéž pocházející z nějaké stavebnice Airfix. Toho jsem musel rozpohybovat, aby vypadal, že kráčí k operačnímu sálu a přitom popohání Hawkeye a vojíny. Jednu ruku má proto nataženou vpřed a ukazující patřičným směrem. Ta byla odděleně a nebyl tudíž problém ji přilepit v požadované poloze. Nohy jsem musel ale naříznou a přihnout do správné polohy. I zde jsem musel obrousit blůzu, abych mohl B.J. obléci do trika s krátkým rukávem. Slamák na hlavě jsem pak tvořil podobně jako stínidlo na lampě. Kroužek papíru a trocha tmelu. Před stanem u sanitky stojí saniťák v uniformě a v hlemě, tuto figurku, myslím, že z produkce Academy jsem opět neupravovaval. K podložce jsem ho přilepil tak, že se opírá o dveře sanity a cosi řeší s přítomným důstojníkem. Ten stojí hned vedle, pochází ze stejného zdroje jako saniťák, jen brigadýrku jsem musel obrousit a dotmelit tak, aby vypadala jako vojenská kšiltovka, jakou nosil mjr. Frank Burns. A jelikož tato figurka má opravdu ztělesňovat zmíněného majora, je jasné, že rozprava pro saniťáka určitě není příjemná. Na kamarádův hec, který zazněl v duchu, že „bez Margaret O’Houlihanové je to prd M*A*S*H“, jsem doplnil ještě figurku zdravotní sestry. Tak je resinová z produkce CMK, původně ze sady německého nemocničního personálu. Vybarvil jsem ji však poněkud jinak a mám za to, že pro daný účel stačí. Ta je ovšem ještě v šuplíku a ještě nemám úplně jsno, kam s ní.
Přišel jsem o část fotek ze stavby, jelikož jsem fotil na mobil a….znáte to. Ztráta dat…nakonec jsem našel nějaké fotky v instant messengeru, když jsem je v průběhu posílal kamarádi, a zpětně si je vytáhl. Takže fotky ve stadiích rozpracovanosti jsou. Rád bych našel ještě nějaké z tvorby podložky, ale to už je asi smůla. Tak teď už ty, které mám.