Další tematickou stavbu nestavím najednou, v současné době toho mám rozpracováno celkem hodně a tak budu tyhle modely dělat tak nějak…až se mi uvolní místo na stole. Takže v době, kdy píšu tenhle článek, už je Horten nějakou dobu ve vitríně a na stole zvolna vzniká další „zázračná zbraň“, přičemž mezitím vzniklo několik dalších modelů.

Horten Ho-229. To byla vskutku zázračná zbraň. Letadlo, které předběhlo svou dobu možná o padesát let. Ani dnes nelétá moc samokřídel, a když, tak pilotovi pomáhá s řízením počítač. A Hortenové, bratři, kteří byli konstruktéry tohoto letadla, žádné počítače neměli. Ani na řízení a ani na konstrukci. Přesto postavili stroj, který vypadal jako z jiné doby a také létal lépe, než soudobé stroje. Nebo létal. On nedostal příliš příležitostí. Vznikly čtyři prototypy, přičemž první dva nelétaly vlastní silou. Třetí létal,, po vysazení motoru však nad strojem ztratil kontrolu (to je ta absence počítačů :-)) a zabil sebe i stroj. Čtvrtý už vzlétnout nestačil. Přišla porážka Německa a s ní i konec nadějného stroje. Čtvrtý prototyp odvezli do Američané, a v jeho vývoji se víceméně nepokračovalo. Poznatky bratří Hortenů však zapomenuty nebyly a u Northropa je spolu se zkušenostmi ze stavby vlastních samokřídel zúročili při stavbě neviditelného bombardéru B-2 Spirit.

Hortena jsem stavěl ze stavebnice Pioneer 2, celkem jednoduché. Trup-křídlo je ze dvou částí, výtokové trysky tvoří jen příčky, podvozkové nohy jsou z jednoho kusu. Nejsložitější tak bylo správně rozřezat kryty podvozku. Neměl jsem žádný návod, ani původní obtiskový aršík. Zbarvení, dvoubarevnou kamufláž Gezackt, jsem si vypůjčil z modelu Revell, tam ovšem stroj nese číslo letadla, zařazeného do bojové letky, k tomu ale nikdy nedošlo. Krom toho jsem ty ani ty revellí obtisky samozřejmě neměl. Musel jsem je proto poskládat z různých zbytků. Kromě standardních výsostných znaků jsem na motorové gondoly a kryt předního podvozku umístil bílou trojku, jakožto označení třetího prototypu. Asi by bylo ještě lepší, kdyby tam bylo V-3, jakože „Versuch“. Ale neměl jsem V ve správném tvaru i velikosti. Takže to nechám tak. Patinoval jsem pouze trup za výtokovými tryskami.

Časem použiji model Hortena k vytvoření diorámatu dílny bratří Hortenů. Ale to je zatím hudba budoucnosti.