Grumman TBF Avenger

Grumman TGF Avenger v kamufláži z roku 1942 připraven ke startu; Zdroj US Government – Originally uploaded to en.wikipedia by Felix c, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1646371

TBF Avenger byl americký palubní torpédový bombardér z období druhé světové války i z následujícího období. Byl nástupcem typu Douglas TBD Devastator. Na první pohled neforemné letadlo Avenger nebudilo příliš důvěry, bylo však spolehlivé a velmi houževnaté. Svůj bojový debut si odbylo v bitvě u Midway. Letouny se účastnily zejména bojů v Tichomoří, ale i jinde. Sloužily nejen v jednotkách US Navy, ale i v britských, australských a kanadských silách. Po druhé světové válce byly letouny prodávány do dalších zemí, kde sloužily až do šedesátých let.
Letoun zpočátku vyráběla mateřská firma, ale později většina strojů vzniká v licenci u firmy General Motors (automobilky se během války zapojily do rozsáhlého leteckého výrobního programu), která Avengery vyráběla jako TBM-1 a TBM-3 (poslední písmeno označovalo výrobce — F označovalo firmu Grumman, M firmu General Motors).
Toto letadlo bylo hlavním spojeneckým torpédonosným strojem v Tichomoří. Navrhl jej konstruktér Bob Hall a dal si záležet na několika konstrukčních zvláštnostech. Například torpédo bylo oproti dosavadním zvyklostem umístěno v pumovnici, která byla na konci opatřena střelištěm, další novinkou byla motorem ovládaná věžička zadního střelce. Letoun byl vybaven vodotěsnými přepážkami, takže se po nouzovém přistání na hladině udržel poměrně dlouho. Letoun byl celkově dobře připraven na tuto eventulitu.

Přistání Avengeru

Avenger TBF-1 přistává na palubě eskortní letadlové lodi USS Long Island, přelom let 1942 a 1943; Zdroj U.S. Navy photo 80-G-66735, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4630088

První prototyp vzlétl 1. srpna 1941 a námořnictvo prakticky okamžitě objednalo 300 kusů. A protože první letadla byla dodána právě v době napadení Pearl Harboru, dostala spontánní bojový název Avenger (Mstitel). Do boje se prvních šest strojů z letadlové lodi Hornet dostalo u Midwaye, na palubu se však vrátil jen jeden. Na první úspěch si tedy Avengery musely počkat až do Bitvy u východních Šalamounů (24.8. 1942), kde potopily lehkou letadlovou loď Rjúdžó. Další úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat, Avengery si připsaly mj. bitevní loď Hiei nebo další letadlovku Hijó. Za zmínku stojí i jejich nasazení proti ponorkám, a to jak v Pacifiku, tak v Atlantiku – celkem TBF potopily asi třicet podmořských člunů.
Časem přirozeně vzniklo mnoho verzí a subverzí. Například 7,62 mm kulomet na přídi byl nahrazen dvojicí 12, 7 mm kulometů, verze TBF-1J disponovala avionikou pro operace za špatného počasí, odledovací systém byl vylepšen, některé verze stroje byly vybaveny radarem. Nejznámějšími tvářemi sedlajícími toto letadlo byl jistý mladík a pozdější prezident jménem George Herbert Walker Bush (pilot, letadlová loď San Jacinto) a pozdější filmový herec Paul Newman (střelec, letadlová loď Hollandia).

Grumman TBF Avenger

Grumman TBF-1 Avenger perutě VT-5 čeká na signál k startu na palubě USS Yorktown. Rok 1943 Autor: Lt. Charles W. Kerlee, U.S. Navy – U.S. Navy photo 80-G-K-15278, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1646389

Zatímco Newman přišel na scénu pár týdnů před koncem války, z Bushe se stal zkušený válečník. Účastnil se řady bombardovacích misí nad různými japonskými ostrovy a bojoval i v námořní bitvě ve Filipínském moři. Prokazatelný úspěch měl jeden – poblíž ostrova Palau potopil menší dopravní loď. Nad ostrovem Čičidžimou v Boninském souostroví byl dokonce 2. září 1944 sestřelen. O několik hodin později ho nezraněného z moře vytáhla ponorka Finnback, a aby ho leknutí přešlo, byl vyznamenán DFC.
Avengery sloužily ještě dlouho po válce. Kromě USA je měly ve výzbroji Brazílie, Kanada, Francie, Japonsko (!), Holandsko, Nový Zéland, Velká Británie a Uruguay. A nakonec něco pro milovníky záhad. 5. prosince 1945 během cvičného letu u Bermud zmizelo za podivných okolností pět Avengerů. Tento případ vrtá záhadologům hlavou dodnes, a to i přesto, že vraky letadel byly v r. 1991 objeveny a v r. 2003 prozkoumány.

Technické údaje:

  • Výrobce: Grumman Aircraft Engineering Corporation, Bethpage, Long Island, stát New York, USA.
  • Typ: třímístný palubní torpédonosný bombardovací letoun.
  • Osádka: 3
  • Rozpětí: 16,51 m
  • Délka: 12,20 m
  • Výška: 4,19 m
  • Nosná plocha: 45,52 m²
  • Hmotnost prázdného letounu: 4 788 kg
  • Vzletová hmotnost: 7 876 kg
  • Maximální rychlost: 436 km/h
  • Dostup: 6 830 m
  • Dolet: 4 075 km
  • Motor: 1× dvouhvězdicový vzduchem chlazený čtrnáctiválec Wright R-2600-20 Cyclone 14
  • Výkon motoru: 1 900 hp (1 420 kW)
  • Výzbroj: 3x 12,7mm kulomet Colt, 907 kg torpédo

Krabičkový model představuje letoun Grumman TBM-3 Avenger, jednotky VT-84, letadlová loď USS Bunker Hill, v dubnu 1945.