Dělo ráže 155 mm bylo jedno z nejtěžších polních děl, které američané a potažmo spojenci používali. Dostalo přezdívku Long Tom, tedy Dlouhý Tom. Vyrábělo se v několika verzích. Verze M1 a M1A1 se od sebe lišily v detailech, výrazně modernizovaná verze M2 měla odlišné brzdovratné zařízení.
V konstrukci Long Toma se podařilo velmi dobře vyvážit vysokou přesnost, dostřel a účinek střely, to vše při dobré mobilnosti celé zbraně. O jeho kvalitách také svědčí fakt, že ve výzbroji zůstal dlouho po druhé světové válce, byť ve Vietnamu už nasazen zdá se nebyl.
Dělo v pochodové poloze spočívalo na dvounápravovém povozku s dvojmontážemi, podpěrami pak na jednonápravové jednoduché voznici. Při přípravě na střelbu se odpojila voznice a dělo se z hlavního podvozku spustilo na zem. V palebné pozici pak stálo na jakési trojnožce, z níž jednu nohu tvořila podpěra pevně spojená s lafetou, druhé dvě pak doširoka rozkročené pohyblivé podpěry.
K tahání děla M2 sloužily primárně pásové dělostřelecké tahače M4 a M5 a kolový tahač Mack NO. U.S.Army nedisponovala těžkými polopásovými tahači jako německo, takže zmíněné tři typy byly v podstatě jedinými tahači. Výjimečně bylo možno vidět dělo M2 zapřažené za GMC CCKW, ovšem vzhledem k váze děla nebyl GMC optimálním tahačem.
Posádku děla tvořilo 14 mužů. Vzhledem k faktu, že náboj do hlavně nesli 4 muži, není tento počet nijak přemrštěný.
Technické údaje:
- Ráže: 155 mm
- Váha: 13 770 kg
- Váha Hlavně: 4352,29 kg
- Délka: 7,37 metrů
- Váha střely: 43,09 kg
- Úsťová rychlost: 853 m/s
- Dostřel: 23 211 m
- posádka: 14 mužů
Dělo Long Tom je bez vyznačené jednotkové příslušnosti. Západní fronta, po vylodění v Normandii. Model sestaven bez úprav.