M25 Dragon wagon

Dragon wagon s něžným jménem „Kuřátko“ na významné vojenské akci War & Peace Show. Zdroj: Alf van Beem – Own work, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=22694248

Název M25 Dragon Wagon patřil soupravě tahače M26 a návěsu M15. M26 a M26A1 je kolový tahač 6×6, výrobek Pacific Car & Foundry Co., s továrním označením TR-1. Nesl v opancéřované verzi název: Tractor Truck M26 a v neopancéřované verzi M26A1.
Návěs pro 40t nákladu, vyráběný firmou Fruehauf Trailer Co., nesl označení: Semitrailer M15. Byl vyvinut roku 1942. Měl mít lepší vlastnosti v terénu než trailer M9, a zároveň vyšší nosnost než návěsy Schelvoke & Drewry. Ty měly nosnost 30 tun a byly nejčastěji tahány tahači Diamond T, nebo Scammel Pioneer. 40 tun byla dostatečná rezerva pro hlavního „klienta“ vozů Dragon, tank Sherman. Hmotnost návěsu byla 17,5t, a byl vybaven dvěma skládacími rampami. Mohl být zvětšen rozchod zadních kol (zvýšením délky náprav), s cílem usnadnit nakládání vozidel s různými šířkami, šlo také použít další rampy, které se nasadily přes kola a tak je chránily před poškozením.
Později, se zavedením tanku M26 Pershing do provozu, byly vyvinuty další dvě verze návěsu , M15A1 s extra rampou a širší M15A2. Tyto dvě nové verze byly navíc zesíleny, mohly tak teoreticky přepravovat náklady o hmotnosti 45 tun. Na nový návěs však ani jeden z tahačů nestačil. Tato situace vedla k požadavku na nový tahač.

M25A1 Dragon wagon - tedy souprava s tahačem M26A1

Neobrněná verze Dragon wagonu ve válečném muzeu v Overloonu v Nizozemsku. Zde je v expozici předváděn jako velkokapacitní transport zásob, na což byla dle mého soudu M26 trochu škoda. Jednak bylo vybavení možné užít jinde, a pak také nejsem úplně přesvědčen, jak konstrukce tohoto vozidla snášela dlouhé přejezdy po silnici. Zejména pak převodová soustava. Zdroj: Joost J. Bakkerfrom IJmuiden – Pacific Car & Foundry Tractor M26A1 from Wo-II, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16208188

Tahač M26 byl vyráběn od roku 1943. Vyrobeno bylo 1372 ks několika verzí. Byl vyvinut na základě žádosti americké armády na vývoj těžkého tahače. Vznikl vůz použitelný jako tahač a jako vyprošťovací. Vůz byl lehce pancéřován. M26 traktor byl navržen firmou Knuckey Truck Co. v San Francisku. Když se výrobní kapacita ukázala jako nedostatečná, armáda předala zakázku firmě Pacific Car & Foundry Co. v Seattlu. Vůz, označený u Pacificu jako TR-1 vážil kolem dvaceti tun, měl pohon 6×6 a byl poháněn motorem Hall-Scott 440 o výkonu 240 koní. 6-válcový benzínový motor byl vyvinut exkluzivně pro M26. Později došlo k použití ve vozech Diamond T. Cílem bylo zvýšit výkonnost Diamondů. Tahač byl vybaven pancéřovanou kabinou,což nebylo úplně obvyklé. Dále také dvěma navijáky s kombinovaným tahem 60 tun a také kompletní svařovací zařízení, vzduchový kompresor, řetězy, tažná lana, hydraulické kladky s tahem 10 a 20 tun…. Záměrem bylo, aby krom tahání podvalníku byl schopen vyprošťovacích prací přímo v bojové zóně. To vedlo k několika obtížím. Krom obrovské spotřeby paliva, permanentní přetížení přední nápravy způsobovalo časté poruchy a velmi rychlé opotřebení pneu. Navíc se ukázalo, že k vyprošťování skutečně „pod palbou“ dochází jen velice zřídka. Proto se později objevila nepancéřovaná verze M26A1. Její kabina byla o 1,5 tuny lehčí. Dále přišla verze M26A2, která se od A1 lišila elektroinstalací. Vůz vstoupil do služeb U.S.Army v roce 1944. Nejčastěji vozil Shermany, ale bylo možné vidět i různé další náklady: Priest, dva Stuarty současně, buldozer, Churchill … a Panther – i když v tomto případě již došlo k přetížení. Daleko častěji Panthery tahač jen vlekl. Snad nejneobvyklejší náklad, který

M25 Dragon wagon

Dragon wagon „Dry run“, přímá předloha mého modelu. Známá fotografie z Normandie roku 1944, kdy veze ukořistěný Panther. Zdroj: pinterest.com, vzhledem ke stáří fotky by se mělo jednat již o volné dílo.

Dragony vezly, bylo 125 vyloďovacích plavidel LCM amerického námořnictva, které byly přepravovány po dálnici od pobřeží Lamanšského průlivu až ke břehům Rýna v březnu 1945. Tato plavidla pak spolu s jinými prostředky, umožnila spojencům překročit tuto řeku a postupovat dále do Německa. Zcela běžně se dragony vyskytovaly v korejské válce a v inventáři zůstaly až do šedesátých let.

 

Technické údaje:

  • Hmotnost: 20,3t
  • Hmotnost soupravy: 37,8t
  • Délka: 7,72m
  • Délka soupravy: 17,48m
  • Šířka: 3,32m
  • Výška: 3,47m
  • Motor: benzínový šestiválec chlazený vodou Hall Scott 440
  • Výkon motoru: 240hp při 2100 ot./min
  • Max. rychlost: 45km/h
  • výzbroj: 12,7mm kulomet M2
  • Pancéřování: 19mm přední část, 6,5mm boky a zadní část
  • posádka: 7 mužů

Drak s nápisem Dry Run je doložen ve francii, v červnu 1944 u 66. výzbrojního praporu – je známá fotografie, na které veze ukořistěný Panther. Tahač je krabičkový, jen jsem většinu průzorů udělal zavřenou. Na návěsu jsem použil na lana, která drží rampy zdvižené, silnou nit. Možná až moc silnou…