Tedy, stavebnice byla původně Flammpanzer 38(t), ale naštěstí stavebnice UM je celkem variabilní. Ukrajinci používají většinu rámečků jak pro klasický Hetzer, tak pro plamenometný, tak pro další verze. Takže jsemvlastně ani plamenometný tank stavět nechtěl. Místo toho jsem si postavil, identifikoval jsem-li správně, verzi zvanou Hetzer Starr, což byla jedna z verzí, jejichž cílem bylo zvýšit bojovou hodnotu stroje. A jelikož jsem nechtěl stavět německý (ač by se nabízelo), nýbrž český, na druhou stranu jsem nechtěl Hetzera mrzačit, abych postavil profláklý povstalecký stroj, nakonec jsem se rozhodl šalamounsky. Není přece možné, aby češi, kterým se ke konci války vlil život do žil, zmocnili opuštěné techniky jen v Praze. A ukořistili jen nevyzbrojené stroje. A tak jsem udělal, bez reálné předlohy, variaci na téma „Another capptured Hetzer“. Stavba celkem šla, trochu problematický byl podvozek, a samozřejmě článkové pásy. A pak jsem musel pár věcí dodělat. Třeba štít kulometu.
Kamufláž jsem dělal tříbarevnou, pro Hetzer víceméně typickou, byť bych asi neaspiroval na věrné zobrazení. V první fázi jseem stroj označil německy (a znovu opakuji, neměl jsem v úmyslu dělat německý stroj), obtisky přelakoval a následně přemázl řídkou bílou barvou. Takhle nějak to mohlo vypadat, když vzbouřenci zatřeli německé znaky. Sice zabílené, ale přesto prosvítají. Na to pak československé vlajky. Obtisky jsou však příliš přesné, tak by to prostě nenamalovali. A opět zalakoval. Víceméně to vypadá tak, jak jsem chtěl….a čekal.
Ale pořád to bylo ještě málo captured. Chtělo to nějaký výrazný rozeznávací prvek. A tak jsem na příď vozidla spáchal velkou českou vlajku. Tedy, snažil jsem se napodobit, jak by vypadala vlajka, přivázaná na nos tanku. Technologie klasická. Papírový kapesník….herkules….a pak natřít. Jen ty barvy byly příliš jásavé, nicméně, washoval jsem celý tank a tak jsem vzal i vlajku.
No, a to je vlastně celé.