Nedávno jsem mluvil o použití obrněných aut v souvislosti s britským obrněným autem Humber. Okrajově jsem zmínil americká obrněná auta. Dnes se k nim mohu vrátit, protože mi rukama prošel obrněný vůz M-8 Greyhound. Poměrně velké a slušně vyzbrojené vozidlo bylo určeno především k průzkumu. Tomu také odpovídala nevelká síla pancíře. Ta se ale zase pozitivně podepsala na hmotnosti a rychlosti – Greyhound, neboli chrt, dělal svému jménu čest, na silnici dosahoval téměř devadesátikilometrové rychlosti. Kromě US Army vozidla za války používali ještě Britové a Svobodní Francouzi, po válce pak mnoho dalších, včetně například Jugoslávie, nebo Guatemaly.
Já stavěl model firmy Italeri, původně určený pro wargaming, takže jsem se trochu bál o detailnost kitu. Neprávem, protože Italerka myslela i na normální modeláře (patlaly), a stroj šlo postavit i jinak 🙂 Navíc stavebnice počítá i s jinými verzemi, například M-20. Byť si nejsem jistý, jestli jsou ve stavebnici všechny potřebné díly na tuhle verzi. Je to spíš o společném základu pro několik stavebnic.
Greyhound se stavěl dobře, a mám pocit, že co jsem kdy stavěl italku, bylo to vždycky tak. Nakonec, mám tu dělostřeleckou lancii, tak uvidíme. Tentokrát jsem zbarvení, předkládané návodem nedodržel, z velmi specifických důvodů. Chtěl jsem vozidlo, které se mohlo dostat do čech, a možná i do Plzně. Po zralé úvaze jsem proto vybral označení druhé jízdní divize. Šestnácté vozidlo čety C druhé jízdní divize, která byla součástí 3.armády je ovšem zdokumentováno s bílým nátěrem v Ardenách na přelomu let 1944-1945. Mírně jsem s reálností zariskoval, neboť nevím, jestli totéž vozidlo nebylo v několika příštích měsících zničeno. Nicméně, i kdyby, tak Greyhoundy druhé jízdní v Plzni byly, maximálně ne 16 stroj čety C.
Na modelu je na čisté krabičce několik drobných vylepšení. 1) Vůz je obahněn na patřičných místech světlým bahnem, mimo ona patřičná místa pak výrazně zředěným tímtéž pigmentem. 2) Na anténu je použita již osvědčená kartáčová žíně a 3) a nejlepší – vůz je ozdoben květy šeříku, tedy takovým tím vláčkařským materiálem, který má šeřík napodobit. Spolu se stejně ozdobeným polopásem M-3 se tak stává druhým strojem mé malé soukromé „Pilsen Libertation Edition“
No Comments Yet