Tanky KV (Kliment Vorošilov) nahradily nepříliš povedené vícevěžové T-35. Vyráběly se od roku 1939 a při německém vpádu do Sovětského svazu byly pro útočníky velmi nepříjemným překvapením. Až do příchodu Pz. IV ausf. F2 nebo StuG III ausf. F vlastně neměli Němci proti těmto strojům co postavit, kromě děl FlAk ráže 88mm. Pohříchu se KV často vyřadily z boje samy, díky extrémně nespolehlivé převodovce. Během války pomalu ztrácely na bojové hodnotě, avšak Rusové tank vyvíjeli, vznikl tank KV-85, ze kterého se následně vyvinula řada tanků IS. Hlavně zpočátku konfliktu se Němcům hodil každý tank a těžký tank zvlášť. KV však mělo poměrně slabé dělo – sice o solidní ráži, ale díky krátké hlavni bez potřebné rychlosti a průraznosti. U kořistních strojů docházelo občas k přezbrojení německým dělem. To je pro další text důležité.
Já stavěl dva téměř stejné tanky ze dvou stavebnic téže firmy. Tedy firmy Trumpeter. Opakovaně jsem zde uvedl, že se tyto stavebnice staví samy a trvám na tom. Jeden tank je ruský, s odlévanou věží a dělem 76mm, modelová řada roku 1942. Druhý nesl oficiální označení Pz.Kpfw KV-1 756( r ) a nesl dělo KwK 40 L/43 ráže 75 mm. Plus samozřejmě další dílčí úpravy, mezi ně patřila například německá velitelská věžička. Má stejnou odlévanou věž z roku 1942. Tento model byl z druhé ruky a postrádal původní gumové pásy a tažná lana. Místo nich byly ve stavebnici pásy článkové, pravděpodoně z IS od PST.
Stavba, jak jsem již naznačil, probíhala u obou stavebnic naprosto bezproblémově. Oba tanky jsem postavil s otevřenými příklopy. Podvozky jsou v obou případech shodné, kromě držáku kanystrů německé verze.Věž je v základu také stejná, přibyla u německé verze zmiňovaná velitelská věžička a koplet jiné je uchycení kanónu. možná proto, se mi do uchycení u sovětské verze dostalo lepidlo a u německé ne. U německé verze jsem se také patlal s článkovými pásy, dlužno podotknout, že se mi dlouho tak nepovedly :-). Oba stroje jsou natřeny akrylovými Tamiya barvami, víceméně nepoužívám jiné, patinovány olejovými barvami metodou suchého štětce. Následně pak zabahněny pigmentem CMK světlá zem. Očouzení je provedeno opět akrylem a suchým štětcem. Hrany pásů jsou oblýskány měkkou tužkou.
- Tak nejprve ten zelený, ruský
- Detaily na korbě
- Korba komplet
- Kompletní věž
- Nasadit, opatinovat a hotovka
- A žlutý, německý
- Celkem povedené pásy
- Taktéž před finále.
- A napřed ruský. Imho sedly ty barvy o trochu přirozeněji
- Němcký….je takový….ostrý
- A pohromadě.
No Comments Yet