Nedávno se mně kamárad ptal, jakže ty „věci“ byly ve skutečnosti velké. Využil jsem tedy toho, že mám ve stejném měřítku Škodu Fabia druhé řady a nafotil několik – řekněme – skupinových fotografií.
V první skupince se naše Fabia 1/72 nachází ve společnosti těžkých transportérů. Zastoupeni jsou za Velkou Británii Scammell Pioneer TRMU 30 s naloženou Matildou Mk.II. Za USA je zde M-25 Dragon Wagon, s naloženým Shermanem M4A3E8. A konečně měmecké Famo Sd.Kfz.9 s trailerem Sd.Ah.116.. A jelikož nemám vhodnější tank (všechny, které mám, jsou příliš těžké, aby je Sd.Ah.116 ustál), na ložné ploše se tak trochu bojí PzJg. I (což technicky vzato není tank, ale první vlaštovka stíhačů tanků). Ačkoli je poslední souprava zdaleka největší, uvezla nejméně.
Ve druhé skupince jsou tanky. Nejsou to ledajaké tanky. Jsou to nejproslulejší tanky dvou soupeřících stran. T-34/76 na straně ruské, a Tiger na straně německé. Měl by zde být ještě americký Sherman, ale ten je v minulé skupince…. Jinak T-34 se Shermanem na tom byli podobně, stejná váhová kategorie, podobná ráže děla. Tiger byl o třídu těžší, a dlouhohlavňový kanón ráže 88mm měl také podstatně jiné účinky, než krátkohlavňové 76 mm kanóny…
Třetí skupinku vyplňují těžké tanky. Konkrétně Německý Königtiger, americký Pershing a sovětské KV-2 a JS-2. Patřil by sem logicky ještě Tiger, ale byl v předchozí skupince. Opět se sešla různorodá společnost. Königtiger byl opět typicky bitevní tank. Jeho zbraň byla především protitanková. Jeho přímým konkurentem byl víceméně jen Pershing. JS-2 byl pěchotní tank, jehož zbraň byla účinnější spíše proti opevněním. Tak trochu samostatná kapitola je KV-2 se 152mm houfnicí. Sice má na kontě i zničené německé obrněnce, především z řad Pz.III a Pz.IV, ale byl určen především proti pěchotě, těžce opevněným pevnůstkám a bunkrům. Je možné si povšimnout jisté podobnosti v trupech JS-2 a KV-2. Jelikož tanky třídy JS se z třídy KV vyvinuly, jedná se opravdu o téměř totožné šasi.
Čtvrtá skupinka jsou malá osobní vozidla. Americký Jeep Willy’s MB, a za Němce tentokrát dvě – KDF 82 Kübelwagen a KDF 166 Schwimmwagen. Jako nejlepší vozidlo bych asi viděl Jeep. Byl prostornější než jeho německé protějšky, a měl lepší průchodivost terénem díky pohonu 4×4, zatímco Kübelwagen měl pohon jen zadních kol. Schwimmwagen měl také pohon všech kol, nadto uměl plavat, ale na souši byla jeho karosérie poněkud neohrabaná. Všechna vozidla jsou menší než dnešní příslušník třídy malých automobilů.
V další skupince jsou asi nejtypičtější nákladní auta bojujících stran. Tedy kromě ruské, tu ještě nemám zastoupenou. Za němce je zde Opel Blitz – třítunka stavěná pro Wehrmacht ve velkých sériích. Výborný stroj, pohříchu však byla většina vozů postavena jen s poháněnou zadní nápravou. Na podmínky v Evropě a v Africe to stačilo, ale Sovětský svaz bylo jiné kafe. Zde zapadaly i verze 4×4, verze 4×2 zde byly docela ztraceny. Snad proto Opel vyvinul Maultier, což byl Blitz na kolopásovém podvozku. Za brity Bedford QL, výborný terénní vůz, od začátku prost veškerých dětských nemocí. Uvezl tři tuny stejně jako německý Opel. Za američany pak GMC CCKW 353. Uvezl 2-2,5 tuny nákladu, a měl poháněné všechny tři nápravy. Snad proto měl nejlepší terénní vlastnosti ze všech tří vozů. Bohužel životnost motoru nebyla nejdelší….
Pak zde máme srovnání s některými známějšími letadly. Škodovce zde dělají společnost Vickers Supermarine Spitfire Mk.VB, Messerschmitt Bf-109G, Hawker Hurricane Mk.IV, Junkers Ju-87 G2 Kanonenvogel (protitanková verze účinkující především na východní frontě), De Havilland Mosquito FB Mk.XVIII „Tse-tse“ (poměrně vzácná těžce vyzbrojená verze, nasazená proti lodím, ponorkám a pozemním opevněním), a největší letoun mé sbírky, Superpevnost B-29.
Pak už tu máme jen jednotlivce. KV-2 s německou strážní budkou. Poměr je jasně patrný. LVT-4 Buffalo. obojživelné invazní vozidlo. Jak již jinde zmíněno, Fabia je větší než tehdejší armádní vozidla, do Buffala se nevejde – tedy na délku. A konečně – perlička na závěr – pásová motorka, německý Kettenkraftrad.